• + Čo ponúka špeciálny pedagóg

• Špeciálnopedagogickú diagnostiku detí predškolského veku, školského veku a adolescentov, diagnostiku vývinových porúch učenia ( dyslexie, dysgrafie, dysortografie, dyskalkúlie ) u detí so zdravotným postihnutím.

Následnú starostlivosť o deti a žiakov zameranú na:

• rozvoj motoriky: hrubej, jemnej, grafomotoriky, vizuomotoriky
            • rozvoj orientácie: v priestore, na ploche, pravo-ľavej orientácie – na sebe, na druhom, orientácia na tele, schéma tela, v čase,
            • rozvoj celkového vnímania, poznávania: zrakového, sluchového, hmatového, priestorového,
            • rozvoj základných funkcií myslenia a učenia: rozvoj pozornosti, pamäte, úsudku, logiky, sekvencie,
            • rozvoj špecifických matematických schopností,
            • rozvoj čítania, písania, pravopisu.

Cieľom špeciálnopedagogickej starostlivosti o dieťa, žiaka je prevencia, znižovanie negatívnych vplyvov poruchy, rozvíjanie oslabených funkcií a tým aj pomoc pri harmonickom rozvoji každého dieťaťa, žiaka.

Špeciálnopedagogickú starostlivosť o deti s mentálnym postihnutím:

• diagnostiku a rediagnostiku detí s mentálnym postihnutím, so zameraním na určenie ich silných a slabých stránok pre potreby ich ďalšieho rozvoja,
            • intervencie pre deti s mentálnym postihnutím zamerané na rozvíjanie jemnej a hrubej motoriky, sebaobsluhy, senzomotoriky, grafomotoriky, vizuomotoriky, časovo-priestorovej orientácie, zmyslového vnímania, poznávacích procesov, sociálnej komunikácie a správania,
            • pomoc pri začleňovaní detí s mentálnym postihnutím do materských a základných škôl,
            • pomoc učiteľom pri tvorbe individuálnych vzdelávacích programov aj pri samotnom vzdelávaní žiakov s mentálnym postihnutím v bežných školách,
            • poradenskú činnosť pre rodičov,
            • konzultácie školským špeciálnym pedagógom.

Rediagnostiku detí so zdravotným postihnutím:

Jej frekvenciu neurčuje žiaden predpis. Rodič môže požiadať o rediagnostiku podľa potreby, môže tak urobiť na podnet školy, pedagóga alebo z iných dôvodov.

Dôvera a spolupráca

Špeciálny pedagóg v poradenskom zariadení úzko spolupracuje s psychológom a logopédom.
            Sme presvedčení, že najviac môžu odborníkom povedať práve rodičia a učitelia našich detských klientov. Preto nás zaujímajú nielen vstupné informácie o dieťati, ale aj priebežné informácie, podnety a nápady rodičov a pedagógov. Spätná väzba je obohacujúca nielen pre nás, ale môže nám pomôcť aj v našej ďalšej práci, pomôžete tým  možno ďalším klientom.
            Sme si vedomí, že pri väčšine porúch a postihnutí nastúpia kvalitatívne zmeny po dlhom čase a intenzívnej práci s dieťaťom, preto sa snažíme o dlhodobú a pravidelnú starostlivosť.
            Najväčšia ťarcha starostlivosti o dieťa je na bedrách rodičov, preto sa pokúšame byť empatickí a vnímaví.