• ŠPECIÁLNA MŠ

Tlačivá:

[aktualizované: 26.12.2015]

Toto je naša škôlka

Naša materská škola sa nachádza na Mišíkovej 19, v peknom prostredí Bratislavy, vo vilovej štvrti pod Slavínom.

Má dlhoročnú tradíciu (založená v r. 1971). Je situovaná v zrekonštruovanej vile (kultúrna pamiatka) so záhradou, ktorá rovnako ako aj blízky Horský park poskytuje deťom kontakt s prírodou (veveričky, vtáctvo). Ide o materskú školu rodinného typu s nižším počtom detí v triedach.

Zameranie materskej školy

Špecifikom našej materskej školy je zaškolenie detí so zdravotným znevýhodnením spravidla od 3 rokov veku.

Sú to:

• deti s mentálnym postihnutím
            • deti s narušenou komunikačnou schopnosťou (oneskorený rečový vývin, zajakavosť atď.)
            • deti so zjavným zaostávaním v bežnej MŠ,
            • deti s oneskoreným psychomotorickým vývinom
            • deti s emočnými poruchami (úzkosť, známky neuroticizmu)
            • deti s Downovým syndrómom (s ktorými máme dlhoročné skúsenosti)

Ponúkame:

• materský prístup k deťom a klímu rodiny v čase zamestnanosti rodičov,
            • vysokú odbornosť zamestnancov so špeciálnopedagogickým vzdelaním a dlhoročnými skúsenosťami,
            • intenzívnu logopedickú starostlivosť aj formou programu FONO,
            • diagnostikovanie detí formou diagnostického pobytu,
            • psychologické a špeciálno-pedagogické poradenstvo pre rodičov,
            • canisterapiu,
            • možnosť návštevy MŠ ešte pred zaradením dieťaťa - prehliadka zariadenia v čase dohodnutom so zástupkyňou pre MŠ,
            • v spolupráci so ŠZŠ na Karpatskej 1 návštevu predškolákov za účelom oboznámenia sa so školským prostredím, spoločné vystúpenia, súťaže, spoločenské akcie.

V budove Špeciálnej základnej školy na Karpatskej ulici č. 1 v Bratislave sú dve triedy našej materskej školy.

Výchova a vzdelávanie v materskej škole

„Čo neprešlo zmyslami, nedostalo sa do vedomia“

Ciele výchovy a vzdelávania sme si vymedzili v našom Školskom vzdelávacom programe S MACKOM UŠKOM PO CELÝ ROK.

Školský vzdelávací program akceptuje všetky deti navštevujúce MŠ.

V praxi MŠ okrem iných plníme aj nasledovné ciele

• uľahčiť dieťaťu plynulú adaptáciu na nové prostredie pri vstupe do MŠ
            • utvárať elementárne sociálne zručnosti a ich použitie v reálnom živote
            • rozvíjať možnosť komunikácie s rovesníkmi i dospelými, napomáhaťutváraniu medziľudských vzťahov
            • vytvárať elementárne pracovné zručnosti vedúce k celkovej samostatnosti dieťaťa
            • utvárať a rozvíjať základné grafomotorické zručnosti
            • rozvíjať zmyslové vnímanie detí
            • rozvíjanie rozumových schopností a myslenia prostredníctvom praktických činností
            • rozvíjanie komunikačných schopností detí – stimulovanie detí k používaniu verbálnej a neverbálnej komunikácie (podľa individuálnych možností)

Prostredníctvom uvedených cieľov spejeme k hlavnému cieľu, ktorým je pripraviť deti na primárne vzdelávanie v škole a ich začlenenie do života spoločnosti pri rešpektovaní jedinečností a možností každého dieťaťa.