Zameriavame sa na vzdelávanie žiakov s mentálnym postihnutím a s viacnásobným postihnutím (mentálne postihnutie a narušená komunikačná schopnosť).
Zriaďovateľ: Regionálny úrad školskej správy v Bratislave, Odbor školstva, Tomášikova 46, 832 05 Bratislava,
Vznik: 1921
Lokalita: Bratislava - Staré mesto
Forma: samostatná rozpočtová organizácia s účinnosťou od 1. 1. 2009 na dobu neurčitúŠPECIÁLNA ZÁKLADNÁ ŠKOLA
Vnútorne sa ŠZŠ členení podľa stupňa postihnutia žiakov:
a) variant A pre žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia,
b) variant B pre žiakov so stredným stupňom mentálneho postihnutia,
c) variant C pre žiakov s ťažkým alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia alebo pre žiakov s mentálnym postihnutím, ktorí majú aj iné zdravotné postihnutie a nemôžu sa vzdelávať podľa variantu A alebo B.
d) vzdelávanie žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami s mentálnym postihnutím.
Prípravný ročník vzdeláva žiakov so zdravotným znevýhodnením.Podrobnosti o prijímaní detí, o organizácii a osobitostiach výchovy a vzdelávania v ŠZŠ:
Žiaka prijímame na základe žiadosti zákonného zástupcu, výsledkov diagnostických vyšetrení a odporúčania lekára. Počet žiakov v triede s MP je 6 (A,B variant), 5 žiakov (C variant), 4 žiaci s autizmom, 8 žiakov s NKS. Riaditeľ môže jednotlivé počty zvýšiť o dvoch
žiakov v súlade s vyhláškou 322/2008. Dĺžka vyučovacieho dňa v prípravnom ročníku je maximálne 4 hodiny, týždenne 20 hodín.Vzdelávacie predmety:
Rozvíjanie komunikačných schopností, rozvíjanie grafomotorických zručností, individuálna logopedická intervencia, vecné učenie, matematika, pracovné vyučovanie, výtvarná výchova, hudobná výchova, telesná a športová výchova.
Absolvovanie prípravného ročníka sa považuje za prvý rok plnenia povinnej školskej dochádzky.
Spôsob, podmienky ukončovania výchovy a vzdelávania a vydávanie dokladu o získanom vzdelaní:
Na konci školského roka žiak dostane vysvedčenie.
Špeciálna základná škola vzdeláva žiakov s mentálnym postihnutím, s mentálnym postihnutím v kombinácii s iným postihnutím a žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami s mentálnym postihnutím.Podrobnosti o prijímaní detí, o organizácii a osobitostiach výchovy a vzdelávania v ŠZŠ:
Do ŠZŠ sa prijíma žiak na základe žiadosti zákonného zástupcu, výsledkov psychologického a špeciálnopedagogického vyšetrenia a iných diagnostických vyšetrení a odporúčania lekára.
Žiaka, ktorý bol prijatý zo základnej školy, možno na základe vstupného diagnostického vyšetrenia a po prerokovaní v pedagogickej rade zaradiť do vyššieho ročníka, pričom fyzický vek nesmie byť nižší ako fyzický vek žiakov toho ročníka.
Žiakom s autizmom sa poskytuje vzdelanie zodpovedajúce ich individuálnym schopnostiam špeciálnymi formami a metódami zodpovedajúcimi ich postihnutiu. Obsah učiva sa určuje v rámci individuálneho vzdelávacieho programu.
Obsah učiva v rámci IVP pre žiaka s narušeným intelektom vychádza z učebných osnov ŠZŠ.ŠZŠ A variant má deväť ročníkov, B a C variant má 10 ročníkov.
Počty žiakov v triedach:
A variant: 1.ročník – 6 žiakov; 2. až 5.ročník - 8 žiakov; 6. až 9. ročník – 10 žiakov
B variant : 1. až 5.ročník – 6 žiakov; 6. až 10. ročník – 8 žiakov
C variant : 1. - 5. ročník – 5 žiakov; 6.až 10. ročník – 6 žiakov
Pre žiakov s autizmom: prípravný ročník až 9. ročník - 4 žiaci.Riaditeľ školy môže povoliť prekročenie najvyššieho počtu žiakov v triede najviac o dvoch.
Vzdelávacie predmety:
A-variant: slovenský jazyk a literatúra, rozvíjanie komunikačných schopností, rozvíjanie grafomotorických zručností, matematika, informatika, vecné učenie, fyzika, chémia, prírodopis, biológia, vlastiveda, dejepis, geografia, občianska náuka, etická výchova,
náboženská výchova, pracovné vyučovanie, hudobná výchova, výtvarná výchova, telesná a športová výchova.
B-variant: slovenský jazyk a literatúra, rozvíjanie komunikačných schopností, rozvíjanie grafomotorických zručností, matematika, informatika, vecné učenie, etická výchova, náboženská výchova, pracovné vyučovanie, hudobná výchova, výtvarná výchova, telesná
a športová výchova.
C-variant: rozvíjanie komunikačných schopností, rozvíjanie grafomotorických zručností, rozvíjanie sociálnych zručností, matematika, informatika, vecné učenie, etická výchova, náboženská výchova, pracovné vyučovanie, hudobná výchova, výtvarná výchova, zdravotná
telesná výchova.
Trieda pre žiakov s autizmom: slovenský jazyk a literatúra, rozvíjanie komunikačných schopností, rozvíjanie grafomotorických zručností a písanie, matematika, informatika, vecné učenie, fyzika, chémia, prírodopis, biológia, vlastiveda, dejepis, geografia, občianska náuka, etická výchova, náboženská výchova, pracovné vyučovanie, hudobná výchova, výtvarná výchova, telesná a športová výchova.
Žiaci s ťažkým zdravotným postihnutím, žiaci s autizmom a žiaci s viacnásobným postihnutím sa vzdelávajú v triedach s individuálnym vzdelávacím programom.Spôsob, podmienky ukončovania výchovy a vzdelávania a vydávanie dokladu o získanom vzdelaní:
Na vysvedčení posledného ročníka sa uvádza stupeň dosiahnutého vzdelania nasledovne:
„Žiak /žiačka/ získal /získala/ primárny stupeň vzdelania“.
Ak žiak ukončil povinnú školskú dochádzku uvedú sa údaje o ukončení povinnej školskej dochádzke nasledovne: „Žiak /žiačka/ ukončil/ukončila/ povinnú školskú dochádzku:“
Možnosti vzdelávania žiaka po ukončení 9. príp. 10. ročníka ŠZŠ sú v odborných učilištiach pre žiakov so zdravotným znevýhodnením a v praktickej škole.
Žiak má možnosť navštevovať ŠKD, zapájať sa do činnosti záujmových útvarov zameraných na oblasť umelecko-tvorivého charakteru, športového charakteru, oblasť rozvíjania zručností v práci s počítačom a rozvoj komunikačných zručností.