Podmienky prijatia do špeciálnej materskej školy
Podrobnosti o prijímaní detí na predprimárne vzdelávanie upravuje § 59 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov a § 3 vyhlášky MŠ SR č. 306/2008 Z. z. o materskej škole v znení neskorších predpisov.
Do ŠMŠ sa prijímajú deti priebežne, alebo pre nasledujúci školský rok. Na predprimárne vzdelávanie sa prijíma dieťa od troch rokov veku, prednostne sa však prijímajú deti, pre ktoré je plnenie predprimárneho vzdelávania povinné. Na predprimárne vzdelávanie v materskej škole nemožno prijať dieťa mladšie ako dva roky, a to ani na adaptačný pobyt alebo diagnostický pobyt. Prijímanie detí na predprimárne vzdelávanie do ŠMŠ je limitované kapacitnými možnosťami materskej školy.
Žiadosti rodiča (matka, otec), inej fyzickej osoby než rodiča, ktorá má dieťa zverené do osobnej starostlivosti alebo do pestúnskej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu, alebo zástupcu zariadenia, v ktorom sa vykonáva ústavná starostlivosť, neodkladné opatrenie alebo výchovné opatrenie na základe rozhodnutia súdu (ďalej len „zákonný zástupca“) o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie do materskej školy (ďalej len „žiadosť“) pre nasledujúci školský rok sa budú podávať v čase od 1. mája do 31. mája daného školského roka. Konkrétny termín (konkrétne dni, prípadne aj časové rozpätie v rámci jednotlivých dní) a miesto podávania žiadostí určí a zverejní riaditeľ materskej školy po dohode so zriaďovateľom na budove materskej školy alebo na inom verejne dostupnom mieste, vrátane webového sídla materskej školy. Riaditeľ materskej školy spolu s miestom, termínom a spôsobom podávania žiadostí zverejní aj podmienky prijímania detí do materskej školy.
Zákonný zástupca môže podať žiadosť osobne, poštou alebo elektronicky.
Prijímanie dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami do materskej školy:
- dieťa sa do materskej školy prijíma vždy len na základe písomnej žiadosti o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie.
- vyjadrenia príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie ktorého súčasťou je odporúčanie vzdelávania v špeciálnej materskej škole
- zákonný zástupca dieťaťa spolu so žiadosťou predkladá aj potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast, ktorého súčasťou je aj údaj o povinnom očkovaní dieťaťa, , odporúčanie všeobecného lekára pre deti a dorast ( toto odporúčanie môže byť aj súčasťou potvrdenia o zdravotnej spôsobilosti ).
Kritériá prijímania detí do špeciálnej materskej školy:
- deti ktoré k 31.8 . daného roku dosiahnu vek 5 rokov
- deti pokračujúce v plnení povinného predprimárneho vzdelávania
- deti ktoré k 31.8 dovŕšia 4 roky
- deti ktoré k 31.8 dovŕšia 3 roky
Ostatné kritériá prijímania detí špeciálnej materskej školy:
- dieťa s mentálnym postihnutím
- dieťa s narušenou komunikačnou schopnosťou
- dieťa so zdravotným znevýhodnením – v prípade schopnosti materskej školy zabezpečiť odporúčanú formu vzdelávania
- dieťa s autizmom a ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami bude prijaté v prípade schopnosti materskej školy zabezpečiť adekvátne materiálne a personálne požiadavky. Materská škola aktuálne neposkytuje vzdelávanie v autistických triedach a špecializované autistické vzdelávanie.
- súrodenec dieťaťa v špeciálnej materskej škole
- deti zo sociálne znevýhodneného prostredia, deti s rodičom samoživiteľom
- žiadosti o prijatie podané po termíne zápisu
Očakávané kompetencie detí pri prijatí do špeciálnej materskej školy:
- Schopnosť dieťaťa odlúčiť sa na primeraný čas od rodiny
- Sebaobsluha primeraná veku a mentálnym schopnostiam dieťaťa, schopnosť samostatne jesť a piť v podmienkach materskej školy.
- Hygienické návyky primerané veku a mentálnym schopnostiam dieťaťa (u menších detí v štádiu nácviku, u starších detí plne osvojené).
- Mobilita – samostatná stabilná chôdza,
- Neprítomné deštruktívne, agresívne a autoagresívne správanie ohrozujúce bezpečnosť dieťaťa a ľudí v jeho okolí.
- Deti ktorých zdravotný stav si vyžaduje medikamentóznu podporu počas dňa, alebo hrozí bezpečnostné riziko vyplývajúce z ochorenia dieťaťa (epilepsia, diabetes, sonda, vývod, atď...) môžu byť prijaté ak to dovoľujú kapacitné a personálne možnosti a to po predchádzajúcej konzultácii s vedením MŠ.